POVRCH DVEŘÍ TO NENÍ „JEN“ BARVA

Dnes již dveře nejsou jen hnědé či bílé, dnes se dá vybírat z nepřeberného množství povrchů a barevných odstínů. Nejzákladnější povrchovou úpravou je vodou ředitelný lak. Takové dveře však mohou být používány v prostorech s nízkou intenzitou provozu, tedy tam, kde nejsou namáhány, tedy například v bytových interiérech.

Další povrchovou úpravou může být tak zvaná fólie nebo termofólie. Na základní MDF desku dveří se fólie lepí s použitím horkého lepidla při působení vysokého tlaku. Nejkvalitnějším syntetickým materiálem pro povrch dveří je však laminát CPL. Laminát se běžně používá v nábytkářském průmyslu a je velmi odolným materiálem, který zaručuje dlouhodobé používání i při intenzivních provozech. Nejcitlivějšími místy na dveřích při používání jsou oblasti kolem kliky a dále na jejich hraně, pokud majitel při jejich zavírání nepoužije kliku. Zde laminát jednoznačně obstojí, proto jsou takové dveře vhodné do kancelářských prostor a do veřejných budov, nemocnic, škol, nebo třeba do bytových interiérů tam, kde majitel sází na kvalitu materiálu s garancí dlouhodobého používání.
Společnost Porta Doors používá laminát CPL HQ (Continuous Pressure Laminate High Quality) a kromě toho hrany dveří jsou ošetřeny ohraňovací páskou ABS. Ta je dnes převažujícím typem hrany nábytku a má mnohem delší životnost oproti papírové hraně. Navíc je hrana ABS více chráněna před mechanickým poškozením a zabraňuje nasátí vlhkosti ze vzduchu. Vsadit na kvalitní materiály se zkrátka vyplatí.

A konečně, kdo chce mít doma skutečné přírodní dveře s krásou přírodního dřeva, vsadí na dýhované dveře. Zde je rám dveří opláštěný dýhovanou deskou z vysoce kvalitní dýhy. Přírodní dýhy vznikají nejčastěji tak, že je na loupací stroj upnut špalek, který se předem zahřeje a zvlhčí horkou párou. Ve stroji se špalek otáčí proti posouvajícímu se noži. Nůž se posunuje ke středu posuvnou rychlostí odpovídající tloušťce dýhy. Tím vzniká dlouhý pás dýhy, který se dále zpracovává. Přírodní dýha je jedinečná, vlastně každé dveře v povrchu přírodní dýhy jsou originálem.