JAKÉ JSOU DVEŘE – NO VŠELIJAKÉ

Dveře jsou dřevěné, plastové nebo kovové. Mohou plnit svou specifickou technickou funkci. Mohou být bezpečnostní, protipožární, akustické, klimatické, posuvné, zlamovací… Mohou být určeny do bytových interiérů, kanceláří, veřejných budov, prodejních nebo výrobních provozů. Všechny tyto skupiny výrobků máme v naší nabídce bohatě zastoupené.

TYPY DVEŘÍ PODLE PROVEDENÍ

Základem jsou dveře otočné, tedy klasické levé či pravé jednokřídlé nebo dvoukřídlé, s viditelnými či skrytými panty, které spojují křídlo se zárubní. Dveřím, které zároveň s obložkou tvoří jednolitý povrch bez tak zvaného falce, říkáme bezpolodrážkové. Nyní jsou velmi oblíbené i posuvné dveře a to buď se zasouváním do zdi, takzvaného stavebního pouzdra, nebo pro sunutí podél zdi s kolejnicí či dřevěnou stylovou garnýží. Novým a neméně oblíbeným řešením jsou pak dveře skládací (jinak řečeno zlamovací), které jsou takovým kompromisem mezi otočnou a posuvnou verzí. V zárubni máme kolejnici a při otevření se dveře tak zvaně „zlomí“ v polovině či ve třetině, což nám elegantně šetří náš bytový prostor v malých místnostech. A konečně můžeme zmínit dveře kyvné (tak zvané lítačky), které nám možná asociují staré časy, ale stále si najdou své uplatnění zejména v kancelářských budovách, zdravotních zařízeních nebo restauracích.

CO JE UVNITŘ A NENÍ VIDĚT

Zásadním určujícím faktorem pro kvalitu dveří je jejich výplň, tedy to, co se nachází uvnitř. Mnohé z nás ani nenapadne, jak významným činitelem pro kvalitu je konstrukce a výplň dveří. Zvláště u bezpečnostních dveří je potřeba se ptát, co je uvnitř a vyžadovat po prodejci certifikát bezpečnosti. Obecně platí to, že čím jsou dveře na hmotnost těžší, tím mají i bezpečnější a kvalitnější výplň.
Nejlevnějším typem výplně interiérových dveří je lepená voština. Koncept vynalezl Norman de Buyne ve Velké Británii a nechal jej v roce 1938 patentovat jako hliníkovou voštinu pro sendvičové kompozity. Průmyslově se vyrábí od roku 1945. Označení voština je odvozeno z podobnosti se šestihrannou strukturou plástů včelího medu. Papírová voština se používá jako základní materiál při výrobě dveří. Takové dveře mají nízkou hmotnost a nedoporučují se do prostředí, kde působí zvýšená vlhkost nebo rozdílnost teplot.
Nejrozšířenější výplní interiérových dveří je dřevotřísková deska. Zde jsou dveře na hmotnost oproti voštině nepoměrně těžší. Vyšší je i odolnost dveří vůči průhybu. Proto jsou jednoznačně doporučovány například do koupelen, kde mohou být navíc opatřeny ventilační mřížkou, případně ventilačními otvory, které zajistí přirozenou cirkulaci vzduchu v prostředí se zvýšenou vlhkostí.
Vysoce kvalitní výplní interiérových dveří je potom truhlářská deska, tak zvaná laťovka. Používá ji například výrobce Porta Doors v kolekcích Porta Koncept a Porta Idea. Je to „top“ výplň dveří na trhu vůbec. Jedná se o překližkový materiál vyráběný nejčastěji ze smrku nebo jedle. Středy jsou vyrobeny ze čtyř straně opracovaných laťek, které se k sobě skládají tak, aby průběh letokruhů byl opačný. Tím je zaručena maximální pevnost a odolnost dveří. Takové interiérové dveře mají hmotnost kolem 35kg a jsou masivní, se zárukou nejvyšší kvality..